המדריך המעשי והמקיף להתמודדות עם בעיית דו"חות המשטרה, קנסות, עיקולים, תאונות דרכים, פסילת רישיון ושלילת הרישיון.

 

במדריך זה ננסה לענות על כל השאלות השכיחות בנושא תעבורה בכלל ורשיון הנהיגה בפרט, נרחיב על סמכותן של המרכז לגביית קנסות, משטרת ישראל ובית המשפט לתעבורה וכמובן נסקור את הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם דו"ח התנועה, כפל הקנס, העיקולים, צבירת הנקודות, הגשת כתב אישום בעקבות עבירות תנועה ותאונות דרכים ואף שלילת הרשיון. תיקי תעבורה מתייחסים למגוון עבירות החל מעבירות חניה הגוררות תשלום קנס בלבד ועד עבירות חמורות כגון גרימת מוות. סדרי הדין בעבירות קלות שונים מסדרי הדין בעבירות חמורות.
המידע שלהלן ניתן באופן כללי אינו בא במקום החוק והתקנות ואינו בא להחליף יעוץ משפטי ספציפי בכל מקרה ומקרה.

מומלץ לעיין בכל הנושאים בפורטל, לרבות במדריך דו"ח מצלמה, על מנת לקבל תמונה מלאה ומקיפה של הנושא - איך אפשר לנצח בקרב הזה - אין זה קרב אבוד!

 

ראשית, נציין כי קיימת אבחנה בין דו"ח מסוג ברירת קנס (ברירת משפט) שבהן נעסוק במדריך המלא המובא לפניכם, לבין דו"ח מסוג הזמנה לדין שהמחוקק החליט שעל הנאשם להשפט בידי שופט, במקרה זה ימסר דו"ח ובו יצויין בד"כ כבר תאריך המשפט.

ישנן מס' אפשרויות לקבלת דו"ח מסוג ברירת קנס: דו"ח תנועה ידני משוטר, דו"ח תנועה מצולם שבמשטרה נוהגים לכנותו "דו"ח אוטומטי", דו"ח הדבקה ודו"ח שנרשם על ידי שוטר כאשר אין לו פנקס דו"חות.

דו"ח מסוג ברירת משפט נרשם בעבירות קלות כגון עבירות חניה ועבירות קלות אחרות ובהן: עבירות מהירות מסויימות המשתנות בהתאם לסוג הכביש (מהיר, בינעירוני, עירוני) שבהן נמסר דו"ח ברירת קנס, בהודעה מפורטת העבירה ושיעור הקנס שנקבע.

כנראה שכעת זה כבר מאוחר, אך כדאי לדעת, בעת קבלת הדו"ח חשוב לתת תגובה מסודרת ולוודא שהתגובה המסודרת נרשמה כהלכה על ידי השוטר- במידה ולא תציינו עובדות מהותיות יהיה קשה להתבסס עליהם בעתיד. חשוב לא להיכנס לעימותים מיותרים עם השוטר. עצם החתימה על הדו"ח מהווה אישור לאימות המסירה בלבד.

 

קיבלתם דו"ח? ישנן מספר אפשרויות פעולה: ניתן לשלם את הקנס ולהמשיך בדרכך, ניתן לפנות בבקשה להישפט, ניתן לנסות ולבטל את דו"ח התנועה, ניתן לבקש בקשה לחנינה דין קנסות בחנינה ואפשר לא לנקוט בשום פעולה ולהתעלם מהדו"ח.

 

נפרט לגבי כל אפשרות:

תשלום הקנס-

אם אתם נמנים על האזרחים שומרי החוק במדינה, הרי שזו הדרך המומלצת עבורכם.

במרבית המקרים, אכן ביצעתם עבירת תנועה, המשטרה לא מתרשלת בדרך כלל בשליחת הודעות הקנס וכך יום בהיר אחד מופיעה על מפתן דלתכם דרישת תשלום חוב במקרה הטוב או אי חידוש רשיון הנהיגה במקרה הרע.

אתם יכולים לשלם את הסכום שרשום בדו"ח המקורי שקיבלתם לידכם ע"י השוטר או בדו"ח האוטומטי שנשלח אליכם לביתכם בתוך שלושה חודשים  מיום ביצוע העבירה המיוחסת עם הסכום המקורי לתשלום.

בכל מקרה יש לכם 90 ימים לשלם את הקנס ו/או להגיש בקשה להישפט ו- 30 ימים להגשת בקשה לביטול קנסות מיום קבלת הדו"ח ע"י השוטר בדו"ח ידני או מיום שליחת הודעת תשלום הקנס (הדו"ח) בדואר רשום לכתובת הרשומה במשרד הרישוי(רואים ההזמנה או ההודעה לתשלום קנס  כאילו נמסרה כדין, בתום ‏15 יום מיום המשלוח). שימו לב, כי אם לא טרחתם לעדכן את כתובתכם במשרד הפנים, ישלח הדו"ח לכתובת הישנה הרשומה במשרד הרישוי ואתם לא תוכלו להתגונן בטענה כי לא קיבלתם את הדו"ח או התראה אחרת לדרישת תשלום חוב, וזאת למרות שאין חוק ספציפי המורה לאיזו כתובת יש לשלוח את הודעת תשלום הקנס (לכתובת המעודכנת במשרד הפנים או במשרד הרישוי). בכל מקרה, החובה לעדכן את הכתובת מוטלת עליכם. כיום מרבית הרשויות מעודכנות בכל שינוי שנערך במשרד הפנים, כך שבמידה ושיניתם את כתובתכם במשרד הפנים, אתם יכולים להיות רגועים.

נציין כי לאחר ששילמתם את הקנס, רואים אותכם כאילו הודתם באשמה, הורשעתם ונשאתם בעונש. אם נקבע לעבירה חיוב בנקודות, תחוייבו בהן. חשוב לשמור על הקבלה למקרה של בירור.
באפשרותכם לשלם את הדו"ח באמצעות אתר אינטרנט של משטרת ישראל, בסניפי הבנק או בסניפי בנק הדואר. התשלום נעשה בכרטיס אשראי, ראה תשלומי דו"חות משטרה ברשת.

 

בקשה להישפט-

במידה ואתם בטוחים כי השוטר שגה בפרטי הדו"ח, או טעה בעצם נתינת הדו"ח ובמקרה בו אתם נהנים להגיע לבתי משפט באפשרותכם לפנות בבקשה להישפט על העבירה ולהציג את טענותיכם בפני השופט, יש לבקש בקשה זו בתוך 90 ימים מיום ההמצאה של הודעת תשלום הקנס. לאחר שהודעתם  לפי סעיף 229(א) לחסד"פ שברצונכם להישפט על העבירה, תישלח לכם הזמנה למשפט תוך שנה מיום שנתקבלה הודעתכם; בית המשפט רשאי, מנימוקים שיירשמו, לקיים את המשפט גם אם ההודעה האמורה ניתנה באיחור. הזמנה לדין היא הזמנה להתייצב למשפט ביום ובשעה שנקבעה. ההזמנה נשלחת בדואר רשום עם אישור מסירה, אתם חותמים על אישור המסירה והאישור חוזר לתיק. גם שוטר, פקיד או שליח בית המשפט יכול למסור הזמנות. סירוב לחתום על ההזמנה אינו פוטר מהופעה אם השוטר או הפקיד מציינים בטופס שקיבלתם את ההזמנה אך סרבתם לחתום.

. הבקשה להישפט עוצרת את רישום ההרשעה, מונעת כפל קנס ועוצרת את רישום הנקודות.

במידה והחלטתם לשלם את הקנס המקורי לאחר שכבר נקבע דיון, יש לכתוב לבית המשפט בבקשה לשלם את הקנס המקורי במקום להישפט. היה והורשעתם  בבית המשפט על העבירה ונגזר דינכם לקנס, לא יפחת הקנס מהסכום הנקוב בהודעת תשלום הקנס, אך חשוב לדעת כי השופט יכול לגזור עונש כבד יותר מהדו"חה"משפט" יערך בבית המשפט לתעבורה, בד"כ מרכזים מספר רב של תיקים ליום נתון והמשפטים נערכים בשיטת סרט נע.

לתהליך המשפט בבית המשפט לתעבורה.

 

בקשה לביטול קנסות/ המרת הקנס לאזהרה

באפשרות זו נדרש מכם לעבור על כל ההגנות האפשריות, ראו ערעור דו"חות, לאסוף את כל המסמכים הרלבנטיים שתומכים בטענותיכם ולכתוב מכתב בצירוף כל הנימוקים והאסמכתאות הרלבנטיות, לרבות תצלום הקנס, לתובע, לפי המען הרשום ביחידת התנועה הרשומה בטופס הודעת תשלום הקנס.

שימו לב כי  במקרה זה תוכלו לבקש ביטול הקנס לכל המאוחר עד 30 ימים מיום המצאת הודעת תשלום הקנס בדואר רשום, יתכן ובקשה לביטול תתקבל לאחר מועד זה במידה ותוכיחו כי הבקשה לא הוגשה במועד בשל סיבות שלא היו תלויות במבקש (בכם) ושמנעו ממנו להגישה במועד, והיא הוגשה מיד לאחר שהוסרה המניעה.

קבלה על משלוח הבקשה לתובע לפי התקנות זו בדואר רשום תהיה ראיה לתאריך המשלוח.

למשטרה אין סמכות לבטל או להפחית קנס כלשהוא. עם זאת קיימת אפשרות לפנות בבקשה לראש לשכת התנועה, משטרת ישראל באותו אזור בו נעברה העבירה, להמיר הדו"ח האזהרה או גניזתו מעילה אחרת. בכל מקרה על הנאשם להקפיד שלא יפוג המועד לתשלום הקנס.
במידה ויוחלט לבטל את הדו"ח, יערך רישום של הודעת תשלום קנס שבוטל בצירוף נימוק ההחלטה. ובמידה ויוחלט שלא לבטל את הודעת תשלום הקנס, כפי שקורה במרבית המקרים, ימציא לכם ראש לשכת התנועה הודעה על כך ואולם עדיין תצטרכו לשלם כפל קנס וכו' כאילו לא הוגשה הבקשה לביטול .

יצוין, כי נחוצה סיבה הגיונית ומוכחת על מנת שיבוטל הקנס - מדיניות של הקלה בביטול דו"חות הייתה גורמת להצפה בפניות הציבור וכן לחוסר באפקטיביות האכיפה.

 

התעלמות מדו"ח המשטרה-

 אומנם באפשרות זו אינכם צריכים לנקוט באף פעולה (למעט, לקחת את הדו"ח, לקפל או לקרוע אותו לחתיכות קטנות ולהשליך לפח) וזו הדרך האופיינית למרבית הישראלים.

נציין כי בניגוד לאמור במדריכים שונים המסתובבים ברשת, אם התעלמת- אתה נחשב כמודה ביום ה91 למשלוח ההודעה, יש הרשעה ויש נקודות.

 

לגבי המשלוח, תקנה 44 א לתקנות סדר הדין הפלילי, תשל"ד 1974 קובעת, כי די במשלוח הודעת תשלום הקנס או הזמנה לדין או כתב אישום בדואר רשום כדי שיחשבו למסירה כדין, גם בלא חתימת הנמען על אישורי המסירה, למעט תאונה עם חבלה של ממש. כך שלמרות שאתם התעלמתם מההודעות לגבי דבר דואר רשום שמחכה לכם בסניף הדואר ו/או שלא הסכמתם לקבל את דבר הדואר מהדוור, בעיני החוק חזקה שהמכתבים הגיעו לידיכם, ובהמ"ש יכול ובפועל אף ירשיע אותכם בהעדרכם, וכך יהיה עליכם להוכיח כי לא קיבלתם את ההודעות מסיבות שאינן תלויות בכם.

15 יום מיום המשלוח בדואר רשום תקום החזקה שקיבלתם את הדואר הרשום.

 

התיישנות

זו אחת הטענות העיקריות לביטול דו"ח משטרה. אפשר לטעון  טענת ההתיישנות בעבירות משטרה כמפורט.

 

תוספת פיגורים, אין ספק כי בסכומים הגבוהים כיום של מרבית עבירות התנועה ישנו משקל רב וחשיבות לתשלום הדו"ח בזמן, על מנת שלא לצבור קנסות בסכומים גבוהים.

חישוב דרישת תשלום הקנס מעוגן בחוק, לאחר שהמשטרה שלחה בקשה זו לתשלום הקנס, ישנו הליך שבו אם לא שולם הקנס לאחר 90 יום ממועד השליחה, ולא הודעתם  שיש ברצונכם להישפט על העבירה, תתווסף על הקנס לפי האמור בסעיף 229ב' לחסד"פ תוספת פיגורים בשיעור של 50% מהקנס ולאחר מכן, בכל תום שישה חודשים נוספים- תוספת של 5%  נוספים מהקנס המקורי, התוספת עצמה נקבעה בחוק בשיעור האמור בסעיף 67 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977; וגביית הקנס תיעשה כאמור בסעיפים 68 ו- 70 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977. הסעיף הנ"ל יחול גם על קנס שהוטל לפני 26.11.01  וטרם שולם, אך כפל הקנס ותוספות הפיגורים שהוא חוייב בהם לפני כן יעמדו בתוקפם, כאשר שיעור תוספת הפיגורים היה גבוה בהרבה.

בפועל, לבעל רשיון הנהיגה/ הרכב ניתנים 90 יום לתשלום הדוח. אם הוא לא עשה כן, וגם לא ביקש להישפט בגין אותה עבירה, אזי לפי החוק יגדל הקנס באופן אוטומטי ב-50%. כלומר, לדוגמא: נהג שקיבל דו"ח מהירות ‎0-20 קמ"ש מעל המותר - ברירת משפט (כלומר, קנס כספי) בסך ‎250 ש"ח, ולא שילמו בתוך 3 חודשים, יעלה גובה הקנס באופן אוטומטי ל-375 ₪. בהמשך, מידי חצי שנה, יגדל הקנס ב-5% מסכום הקנס המקורי.

נדגים את השתלשלות הסכומים לפי הדוגמא הנ"ל:

מיום קבלת הקנס עד 90 יום – 250 ₪.

מ-91 יום עד 9 חודשים – 375 ₪.

מ-9 חודשים עד 15 חודשים – 387.5 ₪.

מ-15 חודשים עד 21 חודשים –400 ₪ וכן הלאה.

שווה לבדוק את הסכומים אותם אתם נדרשים לשלם ולבקש מהמשטרה פירוט לגבי חישוב הריבית, במיוחד נכון הדבר לקנסות שניתנו לפני שינוי התקנות בשנת 2001 שאז תוספות הפיגורים השתנו.

 

על מנת להבין טוב יותר את עניין תשלום הקנסות והגוף אליו אתם צריכים לשלם, מפורט לפניכם תרשים זרימה  לתשלום הדו"חות.

 

נקודה נוספת, בנוגע לחידוש רשיון הנהיגה היא סמכות  כי על-פי נהלי המרכז לגביית קנסות, בחלוף מספר חודשים, כשמקבל הדוח לא משלם את הקנס ואת תוספת הפיגור, נשלחת אליו התראה לפני עיכוב חידוש רישיון הנהיגה. כשגם ההתראה אינה מועילה, נשלחת אל רשות הרישוי הוראת עיכוב חידוש רישיון. זו 'מרחפת' מעל ראשו של הנהג שלא שילם את הקנס, עד שהיא מתגבשת במועד שנועד לחידושו של הרישיון. נהג שכזה יוכל לקבל רישיון זמני למשך שישה חודשים, אשר במהלכם יהא עליו להסדיר את תשלום  חוב הקנס ותוספת הפיגור.

 

והערה אישית -ההתנהלות מול המשטרה ובתי המשפט קשה ומייגעת, אך כדאית ואפשרית, גם על ידכם. יחד עם זאת, יש לשקול היטב האם אתם מסוגלים לנהל את "המלחמה" הזו או שכדאי להשאירה לעורכי הדין המעורים בנושא.

 

המידע המסופק באתר זה הינו בבחינת מידע אינפורמטיבי כללי בלבד ועשוי לכלול טעויות ו/או שגיאות ו/או השמטות ו/או אי-דיוקים למיניהם. חוקים הנמצאים בתוקף  עשויים להשתנות בכל זמן. לפיכך, בשום אופן אין להתייחס למידע המסופק באתר כהמלצה לפעול ו/או להימנע מלפעול ו/או משום ייעוץ משפטי כל שהוא. בכל מקרה,  יש לפנות לעורך-דין לקבלת ייעוץ משפטי.

                                

בן- ארי - משרד עורכי דין

 

 

המדריך המלא