תמרור ורמזור, הנחיות והוראות - ביטול דוחות חניה ותנועה

"עובר דרך חייב לקיים את ההוראות הניתנות בתמרור, אולם תהיה הגנה טובה לנאשם אם יוכיח שהתמרור הוצב, סומן או נקבע שלא כדין". תקנה 22 לתקנות התעבורה קובעת את חובת הציות לתמרורים השונים.

החובה לציית לתמרורים אינה מוחלטת ובמקרה בו שוטר בדרך מורה לנהוג בצורה שונה ,קיימת החובה לציית לו ולהוראותיו גם אם הן סותרות תמרורים שמוצבים במקום או רמזורים. במצב בו ישנה סתירה בין החצים המסומנים על הכביש ובין הוראת הרמזור יש לציית לסימון שבכביש.

תהיה זו הגנה טובה לנאשם במשפט תעבורה או בערעור על דוח חניה באם יוכיח כי אחד מהמצבים הבאים התקיימו בעניינו:

1.      התמרור לא אושר כדין על ידי הרשות המתאימה.

2.      התמרור לא הוצב כדין, למשל במקרה בו התמרור צבוע או מרוסס או שמימדיו קטנים מהנדרש, או שהוא מוצב באופן שהנהג מוכשל מלראותו. במקרה בו מערכת התמרורים מטעה ומבלבלת גם ניתן לטעון כי התמרור הוצב שלא כדין.

3.      התמרור לא הוצב בשני צידי הכביש, כאשר החוק מחייב הצבת התמרור האמור משני צידי הכביש.

בפועל,  באם אתם טוענים לטעות בהצבת דו"ח תנועה כדאי לצלם את הצומת שבה "התרחש" העניין, כמובן שעדיף לצלם מכל הזוויות והכיוונים להוכחת הטענות, וכדאי לכוון במצלמה תאריך .

צביעת המדרכה בכחול-לבן

אנחנו רגילים לראות בתמרורים המוצבים ברחבי העיר סמכות עליונה, משהו שאין לערער עליו. כנ"ל לגבי צבע המדרכות, שהוא תמרור לכל דבר. תמרורים שלא אושרו כדין על-ידי ועדת התמרור של הרשות המקומית או העירייה, נחשבים לתמרורים לא חוקיים. ככאלה, דו"חות חנייה שניתנו בגללם, אינם תקפים. כך למשל, קנס שיתקבל על חנייה ליד מדרכה שנצבעה מאפור לכחול-לבן ללא אישור ועדת התמרור, אינו חוקי, למי שמשוכנע בצדקתו רצוי לבקש מהעירייה את פרוטוקול ועדת התמרור, במידה והוא לא חוקי, הקנס יבוטל.

 

 

 

*הבהרה חשובה: המידע המסופק באתר זה הינו בבחינת מידע אינפורמטיבי כללי בלבד ועשוי לכלול טעויות ו/או שגיאות ו/אוהשמטות ו/או אי-דיוקים למיניהם.חוקים הנמצאים בתוקף  עשויים להשתנות בכל זמן. לפיכך, בשום אופן אין להתייחס למידע המסופק באתר כהמלצה לפעול ו/או להימנע מלפעול ו/או משום ייעוץ משפטי כל שהוא. בכל מקרה,  יש לפנות לעורך-דין לקבלת ייעוץ משפטי.

חדש- דו"חות תנועה- הפורטל הישראלי  -  המדריך המלא והמקיף להתמודדות מול דו"חות תנועה (מהירות מופרזת, אור אדום, עצור וכו'), תאונות דרכים, כתבי אישום, פסילה ושלילת רישיון.

 

 

תמרורים